Kertészkedjünk

Már van parcellád, de nem vagy profi kertész? Nem tudod mit, mikor és hogyan ültess?
Találd meg a kedvenc zöldségeidet vagy fűszernövényeidet itt!

Növényhatározó
Vetési naptár
Kertalapítás
gyakorlatok

Borágó

sorok közti távolság
40-50 cm
vetési mélység
3-4 cm
jan. febr. márc. ápr. máj. jún. júl. aug. szept. okt. nov. dec.
Magvetés
Kiültetés
Betakarítás
Magvetés Kiültetés Betakarítás
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.
Növénytársítás táblázat letöltés

Borago officinalis L.

A borágófélék (Boraginaceae) családjába tartozó gyógy- és fűszernövény. Levelei érdesek, tövei bokrosodnak, szára 30-75 cm-re nő. Egész nyáron át virító kék, csillag alakú virágocskái emberi fogyasztásra is alkalmasak, kiváló díszítőelemei a salátáknak, húsoknak.

  • Népies nevei

    uborkaszagú fű, borecs, borrágó, borvirág, báránynyelv, hegyes útifű, kerti ökörnyelv, pirítófű, ürömfű, ökörnyelv, tetűvirág

  • Élőhelye

    A Földközi-tenger partvidékéről származik. Közepesen melegigényes, fény- és vízgényes növény. Kötöttebb talajon is termeszthető, közepes tápanyagigényű.

  • Termesztése

    Palántanevelésre nincs szükség, közvetlenül helyrevetéssel szaporítjuk.A magvetést áprilisban kezdhetjük, erősen hideg területeken halasszuk későbbre. A magvetés után azonnal takarjuk vissza a földet, hogy minél kevésbé száradjon ki. Száraz talajon a sorokat alaposan öntözzük be. A sorok helyét jelezzük, hogy a kelést késleltető cserepesedést a csíranövények megsértése nélkül meg tudjuk akadályozni.
    Az ápolási munkák közül a gyomtalanító és talajlazító kapálást a növények összeborulásáig végezhetjük, később a nagy zöldtömeg teljesen beborítja a talajfelszínt, megakadályozza a gyomok további kelését. Az esetleg kikelő néhány gyomnövényt kézzel gyökerestől húzzuk ki. Száraz időben, különösen a fejlődő fiatal töveket, néhányszor öntözzük meg. Később a sűrű levélborítás jelentősen csökkenti a párolgást, hosszabb ideig visszatartja a talajban a vizet.

  • Konyhai felhasználás

    Finomra vágott, uborka-ízű borókalevelekkel túrót, leveseket, tojás és halételeket ízesíthetünk. A frankfurti zöld mártás egyik fontos alkotó része. Elsősorban uborkasalátához illik, leveleibe húst is tölthetünk. Frissen használjuk, főtt ételek ízesítésénél csak a főzés végén adjuk hozzá az adott ételhez. Ehető virágaival hidegtálakat és italokat díszíthetünk, vagy jégkockába téve megfagyaszthatjuk.

  • Gyógyhatásai

    Gyógyító hatása kalcium- kálium- és egyéb ásványi só-tartalmának köszönhető. Flavonoidokat, alkaloidokat és némi illóolajat tartalmaz. A magjában található gamma-linolénsav csökkenti a vér zsír- és koleszterin-szintjét. Teája vizelethajtó hatású, alkalmas vese- és hólyagbántalmak enyhítésére. Leveleinek forrázata serkenti a mellékvesék működését, ezért gyakran alkalmazzák pánikbetegség esetén szorongás oldására.
    A pikkelysömör elleni készítmény egyik fő hatóanyaga a Füstikefűvel (Fumarie herba) együtt.

  • Receptek

    Salátaöntet recept

    Mossunk meg 3-4 frissen szedett borágó levelet, kevés citromfüvet és tárkonyt, 1 csokor kaprot, csepegtessük le és vágjuk fel őket apróra. 1 kis fej hagymát is aprítsunk közé. Keverjünk össze 1 dl írót 2-3 evőkanál tejjel, majd adjuk hozzá a fűszernövényeket és a hagymát, aztán az egészet alaposan keverjük össze. Végül ízesítsük, borssal, szerecsendióval, sóval. Az öntet jól megy uborka és burgonyasalátához, valamint chipshez mártogatni.

  • Növényvédelem

    Kártevői lehetnek a levéltetű és a lisztharmat. A levéltetvek ellen ajánlható a kenő/mosó szappanos lemosás, vagy csalánkivonat alkalmazása. A lisztharmat esetén a fertőzött részek eltávolítása és megsemmisítése javasolt. Mindkét betegség ellen hatásos, ha megmetsszük a növényt, ezzel segítve a légmozgást.

     

uborkaszagú fű, borecs, borrágó, borvirág, báránynyelv, hegyes útifű, kerti ökörnyelv, pirítófű, ürömfű, ökörnyelv, tetűvirág

Kártevők és kórokozók