Kertészkedjünk

Már van parcellád, de nem vagy profi kertész? Nem tudod mit, mikor és hogyan ültess?
Találd meg a kedvenc zöldségeidet vagy fűszernövényeidet itt!

Növényhatározó
Vetési naptár
Kertalapítás
gyakorlatok

Cickafark

sorok közti távolság
15-20 cm
vetési mélység
1-2 cm
jan. febr. márc. ápr. máj. jún. júl. aug. szept. okt. nov. dec.
Magvetés
Kiültetés
Betakarítás
Magvetés Kiültetés Betakarítás
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.
Növénytársítás táblázat letöltés

Achillea spp.
Az Asteraceae (fészekvirágzatúak) családba tartozó, lágyszárú, 50-80 cm magas évelő növény. Két fajt is használunk gyógynövényként, a közönséges (Achillea millefolium) és a mezei (Achillea collina) cickafarkat. Gyöktörzsükről több szárat fejlesztenek. Leveleik szórt állásúak, többszörösen szeldeltek. Többnyire fehér virágaik júniustól késő őszig nyílnak, sátorvirágzatban. Hosszúkás termése kissé szárnyas. A közönséges cickafark levelei 2-4 cm-esek, szeletei szálasak, míg a mezei cickafark levelei keskenyebbek (5-12 mm) a szeletek tojásdadok, lándzsásak.

  • Érdekességek

    Az Achillea nemzetségbe a gyógyhatású fajokon kívül dísznövények is tartoznak, melyek élénk, sárga, terrakotta, paprikavörös vagy éppen ciklámenszínű virágzatukkal és finoman szeldelt levelükkel díszítik a kertet.

  • Népies nevei

    cickóró, ezerlevelűfű

  • Élőhelye

    Közép- és Dél-Európában, Kelet-Ázsiában, Észak-Afrikában elterjedt. Talaj szempontjából sem válogatós. Meleg, napos fekvésű területen, laza, könnyen melegedő talajon érzi jól magát.

  • Termesztése

    Elsősorban gyűjtik, de saját kertben is termeszthetik. Késő-nyáron sekélyen magról vethetjük, vagy palántáit is ültethetjük. A magoncok megerősödéséig kézi kapálást kell végezni a gyomok ellen. Második évtől évente kétszer vágható. A föld felett rövid szárrészt hagyva vágjuk.

  • Konyhai felhasználás

    Friss hajtásaiból még ízletes főzelék, vagy leves is készülhet a tavaszi vértisztító kúra jegyében. A spenóthoz hasonlóan kell elkészíteni a leveleit. Édeskés, mégis fanyar ízvilággal bír, szárítva pedig fűszernövényként is bevethető.

  • Gyógyhatásai

    Drogja a virágzó 30-40 cm-es hajtás (Achilleae herba vagy Millefolii herba), illetve a teljes virágzásban, maximum 5-6 cm-es szárrésszel gyűjtött virágzat (Achilleae flos vagy Millefolii flos). Illóolaja (Aetheroleum achilleae) szintén forgalomban van. Hatóanyaga elsősorban az illóolaj, ami a virágzatokban 0,2-0,5%-ban halmozódik fel. Összehúzó hatása a benne található keserűanyagnak köszönhető. Ezen kívül flavonoidok, alkaloidok, kumarin és illatanyaga, az azulén teszik hasznos növénnyé a házi patikában. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, továbbá sebhámosító és fertőtlenítő hatású. A cickafark-teát használják gyomorfekélyben, bélhurutban szenvedőknél, illetve étvágyjavítóként. Szabályozza a veseműködést, megszünteti az étvágytalanságot, elmulasztja a gyomorgörcsöket, a puffadást, a máj zavarait, a gyulladásokat, fokozza a bélbolyhok tevékenységét. Keringési zavarok és érgörcsök ellen is hatásos. Az időjárási front által előidézett migrénes roham gyakran már egyetlen csésze cickafarktea elfogyasztása után megszűnik. Közvetlenül és nagymértékben hat a csontvelőre és így fokozza a vérképződést. Nyugtató hatása is ismert, csökkenti a vérnyomást. Teája és fürdője egyaránt hatnak a visszértágulásra és a reumára. Mivel görcsoldó, a menstruációs panaszokat csökkenti (pl. erős vérzés, görcsök, PMS szindróma), emellett szabályozza a ciklust, épp ezért fogamzásgátlók alkalmazása mellett nem javasolják. Továbbá csökkenti az erős vérzést, enyhíti a petefészek gyulladást, a felfázás tüneteit, a szülési fájdalmakat, és a ciszták, de még daganatok ellen is hatásos. Külsőleg gyulladásokra is használták a szem, íny és szájsebeknél, de jó az arcbőr ápolására is. Illóolajából bőrápoló kenőcsöket készítenek.

  • Receptek

    Tea: 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adunk 1/4 liter vízhez, leforrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. Ha teakeverékekben használjuk, keserű íze nem zavaró.
    Tinktúra: Egy üveget megtöltünk cickafarkvirággal, leöntjük 38-40%-os gabona-, vagy gyümölcspálinkával. Két hétig állni hagyjuk a napon vagy a tűzhely közelében.
    Ülőfürdő: 100 gramm cickafarkfüvet éjszakára hideg vízbe áztatunk, másnap felforraljuk és hozzáöntjük a fürdővízhez.

  • Növénytársítás

    Cickafarkat ültetve segítjük a társnövények növekedését, mivel összegyűjti a foszfort, kalciumot, szilíciumot, amelyek a növényi részek fejlődéséhez nélkülözhetetlenek. Ezen kívül virágaival hasznos rovarok tömkelegét vonzza a virágoskertbe. De keverhetjük komposztba is, hiszen elősegíti a komposztálási folyamatot.

Az Achillea nemzetségbe a gyógyhatású fajokon kívül dísznövények is tartoznak, melyek élénk, sárga, terrakotta, paprikavörös vagy éppen ciklámenszínű virágzatukkal és finoman szeldelt levelükkel díszítik a kertet.

Kártevők és kórokozók