Kertészkedjünk

Már van parcellád, de nem vagy profi kertész? Nem tudod mit, mikor és hogyan ültess?
Találd meg a kedvenc zöldségeidet vagy fűszernövényeidet itt!

Növényhatározó
Vetési naptár
Kertalapítás
gyakorlatok

Orvosi zsálya

sorok közti távolság
80 cm
vetési mélység
1 cm
jan. febr. márc. ápr. máj. jún. júl. aug. szept. okt. nov. dec.
Magvetés
Kiültetés
Betakarítás
Magvetés Kiültetés Betakarítás
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.
Növénytársítás táblázat letöltés

Salvia officinalis
A Lamiaceae (ajakosok) családba tartozó évelő félcserje, mélyre hatoló, elágazó gyökerekkel. Szára 50-80 cm magas, a hajtások négyszögletesek. Fiatal hajtásai lilás ibolyaszínű árnyalatúak, sűrűn fehér szőrösek, de levelei is molyhosak. Levelei megnyúlt tojásdad alakúak. Virágzata 5-8 álörvből álló álfüzér, színe ibolyáskék, rózsaszínű vagy fehér. Három alfaja is van, melyek nem különíthetőek el élesen, s számos átmeneti alak is van.

  • Népies neve

    kerti zsálya, patika zsálya

  • Élőhelye

    Eredetileg a Földközi-tenger északi partvidékén fordult elő. Melegigényes, szárazságtűrő. Szereti a gyorsan melegedő, jól szellőzött, meszes, középkötött talajokat.

  • Termesztése

    5-6 évig marad egy helyen. Magját szeptember végén (vagy akár márciusban melegágyba) vethetjük bent, palántaneveléshez. A kis növénykék vízigényesek, márciusban kiültethetők. Júniusban dugványozhatjuk is. Öntözzük, gyomláljuk, majd 20 cm-es magasság elérése után vágjuk vissza, hogy bokrosodjon. 2. évtől szedhetjük a virágzás előtt a friss hajtásokat és leveleket.

  • Konyhai felhasználás

    A friss, zsenge hajtásvégeket, frissen szedett, szárított és fagyasztott leveleit sertés-, baromfi-, halhúsokhoz; paradicsomos és mindenféle zöldséges ételek ízesítésére. A zsenge tavaszi hajtások jól használhatók spagettihez és más, nem édes tésztákhoz.

  • Gyógyhatásai

    Felhasznált része a szárított levele (Salviae folium) és az illóolaja (Aetheroleum salviae). Hatóanyagai az illóolajok (tujon, cimol, kámfor, borneol, pinén). Mellettük 3-8 % cseranyag, keserűanyagok, glikozidok, flavonoidok és gyanta található. A tujon hatóanyagnak feltehetően rákkeltő hatása van. Gyulladást gátló és baktericid hatású. Összehúzó tulajdonsága kedvező a torokfájás, szájsebek, szájpenész, fogínyvérzés, ínysorvadás esetén. Emellett vérzéscsillapító, manapság csak a kisebb sebekre szórják. Bőrbetegségek ellen, ekcémánál és hajhullásra is használják, kozmetikumokban is. Emésztést serkentő, görcsoldó, a gyomor és bélhurut gyógyszere. Hat a cukorbetegségre is, éhgyomorra fogyasztva csökkenti a vércukorszintet. A máj és epepanaszokra, vese és hólyagbetegségeknél is alkalmazzák. Antioxidáns hatóanyagainak tartósító hatása vetekszik a tartósítószerekével, s hat az ételmérgezés ellen is. A zsályaolaj mérgező, viszont a tujon főzéskor elbomlik. A magas tujon-tartalom miatt az illóolaj hosszan tartó használata nem javasolt. Szoptató anyáknak, terhes nőknek és alacsony vérnyomásúaknak a zsályatea nem ajánlott.

  • Receptek

    Zsályás csirkemájkrém
    Hozzávalók: 4 dkg sovány nyers sonka, 16 dkg csirkemáj, 1 szardellafilé, 1 kis fej hagyma, 4 friss zsályalevél, 1 evőkanál olívaolaj, kevés citromlé, bors, só ízlés szerint, kevés parmezán sajt
    Elkészítés: A sonkát kockákra vágjuk, a májat, a szardellát és a hagymát apróra vágjuk. A zsályalevelet vékony csíkokra vágjuk. Az olajban átsütjük a sonkát, majd a hagymát is, és megdinszteljük. Ezután hozzáadjuk a zsályát és a szardellát, majd a májat. 10 percig pároljuk, amíg a leve elfő. Citromlével, sóval-borssal, sajttal ízesítjük. Kézi mixerrel krémesítjük.

  • Növénytársítás

    Vonzza a beporzó méheket és riasztja a kártevőket, ezért ideális ágyás szélére ültetni.

kerti zsálya, patika zsálya

Kártevők és kórokozók