Kertészkedjünk

Már van parcellád, de nem vagy profi kertész? Nem tudod mit, mikor és hogyan ültess?
Találd meg a kedvenc zöldségeidet vagy fűszernövényeidet itt!

Növényhatározó
Vetési naptár
Kertalapítás
gyakorlatok

Áfonya (fekete)

sorok közti távolság
300 cm
jan. febr. márc. ápr. máj. jún. júl. aug. szept. okt. nov. dec.
Magvetés
Kiültetés
Betakarítás
Magvetés Kiültetés Betakarítás
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.
Növénytársítás táblázat letöltés

Vaccinium spp.

Az áfonyának mintegy 200 faja ismert, a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó gyümölcstermő növény. Nálunk a magashegyi fenyőerdők őshonos aljnövénye a piros bogyót érlelő, örökzöld (Vaccinium vitis-idaea) és a fekete bogyójú, lombhullató (V. myrtillus) áfonya, amelyeknek a termését gyűjtötték és feldolgozták. Néhány évtizede világszerte rohamosan terjed a magastörzsű áfonya (V. corymbosum) termesztése.

Vaccinium vitis-idaea

Alacsony növésű (30–60 cm), gazdagon elágazó félcserje. Legyökeresedő ágai, hajtásai szögletesek, zöldes színűek, akár ezer négyzetméteres kolóniák is hajthatnak egyetlen tőről. Levelei tojásdadok, kihegyezettek, finoman fűrészesek, kopaszak. Virágai rózsaszínnel futtatottan zöldes színűek, levélhónaljakból fejlődnek, áprilistól júniusig nyílnak. A gömbös, korsó alakú párta halvány zöldesvörös, az érett bogyó gömbös, feketéskék, hamvas.

 

  • Népies nevei

    avasi meggy, boronyica, borovicska, fenyves bogyó, havasi meggykoró, kakojza, kukajsza, kokojza, molabogyó, afinya, pozserovek

  • Élőhelye

    Csak a savanyú, 4,2 – 5,2 pH értékű talajokon terem meg és szereti a sok napfényt, a hűvös, párás klímát és a tápdús, legalább 3% humuszt tartalmazó talajt.

  • Termesztése

    Ha valaki telepíteni kíván, akkor kezdje a talajvizsgálattal: az áfonya termesztése a hűvös, párás vidékeken, de napos helyen, laza, jól szellőzött savanyú kémhatású (4,2-5,2 pH értékű) talajokon lesz eredményes.
    A hazai klíma megfelel az áfonyának, a téli fagyok nem ártanak a növénynek. Házilag az áfonya csak körülményesen szaporítható nyáron zöld, ősszel fás dugványozás útján. A bokrok ápolása metszésből, öntözésből, trágyázásból és gyomtalanításból áll. Viszonylag kevés vegyi növényvédelmet igényel. A kék bogyók július végén – augusztus elején érnek be és 10-20 mm átmérőjűek. Várjuk meg, amíg a bogyók teljesen beérnek, ugyanis a szedés után az utóérés jelentéktelen. Az áfonyát biztonsággal csak öntözéssel (lágy vízzel) lehet termelni; heti 25 mm csapadékra van szüksége.
    Az ültetéshez olyan csupasz gyökerű csemetét keress, amely nem több 2-3 évesnél. Az idősebb csemeték jobban megsínylik az átültetést.
    Kora ősszel ültesd el a csemetéket. Akár tőzeget is lehet a földbe keverni ültetéskor, fontos, hogy a talaj megfelelően levegős, kénes és jó vízellátottságú legyen.
    Ha csak egy vagy két csemetét ültetsz akkor 1-1,5 méterre helyezd őket egymástól. Amennyiben egy sorban ülteted az áfonyabokrokat 1-1,5 méterre tedd őket egymástól, a sorok között pedig hagyj 3-3,5 méter távolságot. Úgy ültesd el őket, hogy a gyökereik szétágazzanak a gödörben, és teljesen befedje őket a föld.

     

  • Konyhai felhasználása

    Ízletes bogyóterméséből szörpöt, lekvárt, bort készítenek. Süteményekbe és szószokhoz is felhasználják, de nyersen is fogyasztható.

  • Gyógyhatásai

    A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. A termés (Myrtilli fructus) katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz.
    A levélből készült tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. A levélből előállított szereket külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett.
    A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is. Az áfonyabor erősítő hatású. Retinaproblémák, látászavarok esetén is felhasználást nyer. Terméséből “gyógypálinkát” is főznek, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak. Baktériumölő hatással is rendelkezik.

  • Receptek

    Áfonyás fehércsokis muffin

    Hozzávalók: 12 dkg barna cukor, 2 db tojás, 2 dl joghurt, 0.8 dl napraforgó olaj, 25 dkg finomliszt, 2.5 teáskanál sütőpor, 0.5 teáskanál szódabikarbóna, 3 ek cukrozatlan kakaópor, 100 g fehér csokoládé, 20 dkg áfonya

    Elkésztése: A tojásokat és a barna cukrot habosra verjük. Hozzáadjuk az olajat és joghurtot, és elkeverjük. Jöhet a liszt, a sütőpor, szódabikarbóna, kakaó. Folyékony, ragacsos, csokis masszává dolgozzuk. Beleöntjük az apró darabokra tördelt fehér csokit és az áfonyát. Óvatosan elkeverjük. Egy kivajazott muffintepsibe vagy muffinformákba töltjük a krémet, és 180 fokon, kb. 15-20 perc alatt megsütjük. Ha megsültek, 10 percet pihentetjük, áfonyával és porcukorral díszítjük, és már fogyaszthatjuk is!

    http://www.nosalty.hu/recept/afonyas-fehercsokis-muffin

avasi meggy, boronyica, borovicska, fenyves bogyó, havasi meggykoró, kakojza, kukajsza, kokojza, molabogyó, afinya, pozserovek

Kártevők és kórokozók